Strona główna 9 Projekt 9 Inwazja barbarzyńców

Inwazja barbarzyńców

Tegoroczna Inwazja barbarzyńców wraca do korzeni i będzie skierowana w stronę kontrkultury!

Tegoroczna Inwazja barbarzyńców wraca do korzeni i będzie skierowana w stronę kontrkultury! Czeka nas uderzenie rock’n’rolla, kultur Wchodu i Zachodu, a także feminizmu i ekologii. Podczas spotkań, audycji radiowych, pokazów filmowych, spektakli czy performance’u skonfrontujemy wiele głosów oraz porozmawiamy o zjawiskach, które są prekursorskie dla kontrkultury i stale obecne w dzisiejszym świecie.

Festiwal rozpocznie Radiowa Akademia Kontrkultury. W formie kilku krótkich, popularnonaukowych audycji kulturoznawca Krzysztof Moraczewski przybliży światopogląd dzieci kwiatów oraz rock’n’rolla. Powróci do tematu na zakończenie festiwalu, kiedy opowie o muzyce rock’n’rollowej jako kulturalnej hybrydzie, łączącej różne gatunki i wchodzącej w dialog ze sztuką.

Sztuka będzie również tematem spotkania z Krystyną Czerni, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy Jerzy Nowosielski, wybitny malarz, skłania się ku herezji czy ortodoksji. Czerni przybliży sylwetkę Nowosielskiego, jego sztuki, w którą wpisane były odniesienia do różnych kultur, a także przyjrzy się religijnej ewolucji artysty.

Tradycja stanie się też osią spotkania z Jerzym Jarniewiczem. Autor nowo wydanej książki pt. „All you need is love” opowie nam o nurtach, które silnie oddziałują na współczesność i inspirują dzisiejszą kontrkulturę. Jarniewicz zwróci uwagę na zjawiska leżące u podstaw zjawisk kontrkulturowych, na „czasy miłości” i aktywną działalność hippisów.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert Jacka Kleyffa, legendy polskiej kontrkultury. Jego zespół, jak mówi sam artysta, gra muzykę ONZ. Jest to połączenie muzyki reggae z muzyką etniczną, łączy więc w sobie zarówno rocka, jak i folk. Na scenie towarzyszyć mu będzie pochodząca z Kazachstanu i wychowana na Białorusi Nastazja Niaskrasava (znana z formacji R.U.T.A).

Różnorodność zaproszonych gości pozwoli nam zderzyć się między innymi z feminizmem. Po obejrzeniu pokazu filmowego, poznamy poglądy reżyserki filmu „Cipka”, Renaty Gąsiorowskiej. W spotkaniu wezmą udział także autorki spotu #dośćkompromisów – Zofia Holeczek, Marta Szymanowska i Joanna Zioła, których kontrowersyjny film wywołał silną reakcję w mediach.

Wszechogarniający smog zagraża i powoduje, że dusimy się we własnym mieście. Performer Dominik Złotkowski  w trakcie swojej akcji będzie zachęcał widzów do tego, by przyjrzeli się, jakie działania szkodzą środowisku i podkreśli problem braku świadomości ekologicznego zagrożenia.

Na zakończenie Inwazji barbarzyńców spotkamy się z Innym, znanym już publiczności z kabaretuBarbarzyńcy PL. Na scenie ponownie zobaczymy ekscentryczną Hiszpankę Evę Rufo, algierskiego Francuza Hacena Sahraoui czy reprezentanta społeczności LGBT Bartosza Żurawieckiego. Co więcej, grupa ta da się poznać też od zupełnie nowej, filmowej strony – podczas festiwalu na facebooku Fundacji pojawi się serial pt. „Sklep patriotyczny”, który będzie kontynuacją scenicznego „Rezerwatu”. W działaniach kabaretu różnorodność bohaterów łączy się, tworząc swojską i dumną komunę.

PROGRAM

Poniedziałek, 3 kwietnia
godz. 8.50 i 15.50 RAK: Radiowa Akademia Kontrkultury – audycja: Krzysztof Moraczewski – premiera cyklu
Radio Afera 98,6 MHz

Czwartek, 6 kwietnia
godz. 17.00 Co nas dzieli to nas łączy – performance: Dominik Złotkowski
Plac Wolności
godz. 19.00 Koncert: Jacek Kleyff
Organizator: Klubokawiarnia Meskalina, Stary Rynek 6

Piątek, 7 kwietnia
godz. 19.00 Akademia  kontrkultury:
– Sceny z życia kontrkultury: Jerzy Jarniewicz – spotkanie
– Cipka: reż. Renata Gąsiorowska – film
– #dośćkompromisów: Zofia Holeczek, Marta Szymanowska, Joanna Zioła – spot
Spotkanie z Renatą Gąsiorowską oraz autorkami spotu Manify poprowadzi Bartosz Żurawiecki. Wydarzenie tłumaczone na j. migowy.
Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul.  Święty Marcin 75

Wtorek, 25 kwietnia
godz. 19.00 Sklep patriotyczny – serial: Barbarzyńcy PL – premiera
https://www.facebook.com/BarakKultury/

Środa, 26 kwietnia
godz. 19.00 Nowosielski. Między herezją a ortodoksją? – spotkanie z Krystyną Czerni, prowadzenie: Bartłomiej Brzeziński
Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul.  Święty Marcin 75

Czwartek, 27 kwietnia
godz. 19.00 Rock and Roll is Here to Stay – wykład: Krzysztof  Moraczewski. Wykład tłumaczony na j. migowy.
godz. 20.00 Rezerwat – kabaret: Barbarzyńcy PL
Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul.  Święty Marcin 75

WSTĘP BEZPŁATNY
www.barakkultury.pl, barakkultury@barakkultury.pl, FB: BarakKultury, tel. 61 64 65 344.

Organizator: Fundacja Barak Kultury
Bezpłatne wejściówki na spotkania, wykład i kabaret od 27.03: CIM/ul. Ratajczaka 44. Bilety na koncert: http://www.meskalina.com/jacek-kleyff/ Wybrane wydarzenia tłumaczone na j. migowy

Dziękujemy firmie Tanie Palenie za użyczenie węgla do performance’u: Co nas dzieli, to nas łączy.

Inne aktualności