Notice: Undefined index: file in /home/barak/domains/barakkultury.pl/public_html/wp-includes/media.php on line 1712
PIĄTEK, 8 WRZEŚNIA 2023 O GODZINIE 19:00
Wernisaż wystawy „Nenia – Irena Bobowska, poznańska konspiratorka i artystka”
Wernisaż z muzyką na żywo
8.09 | godz. 19:00
Wystawa poświęcona Irenie Bobowskiej, poznańskiej konspiratorce i artystce, niezwykle utalentowanej rysowniczce i poetce. Zbierała informacje z monitoringu radiowego i przygotowała je do druku. Dokumenty konspiracyjne przewoziła ukryte w swoim wózku inwalidzkim. Z powodu swojej pracy konspiracyjnej została aresztowana przez Gestapo. Dwa lata spędziła w więzieniach (Fort VII w Poznaniu, więzienie we Wronkach, więzienie Alt-Moabit, więzienie Barnimstraße i wreszcie więzienie Berlin-Plötzensee). Torturowana i poniżana, ucieczkę znalazła w pisaniu wierszy i rysowaniu. Została stracona o świcie 27 września 1942 roku w więzieniu Berlin-Plötzensee.
Na wystawie w siedzibie Fundacji Barak Kultury przy al. Marcinkowskiego 21 zaprezentowane zostaną m.in. niepublikowane dotychczas wiersze Bobowskiej pozyskane ze zbiorów rodzinnych. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi, łączy wątki poznańsko-berlińskie i powstała we współpracy z feministycznym kolektywem Dziewuchy z Berlina.
Artystki:
Anna Krenz
Patrycja Rutkowska
Ewa Maria Slaska
Marzena Zajączkowska
Kuratorka:
Patrycja Rutkowska
Muzyka:
Julka Walkowiak
Miki Tkacz
SOBOTA, 9 WRZEŚNIA 2023 O GODZINIE 11:00
2. Marszobieg pamięci „Wokół Rusałki”
Spotykamy się na plaży i po krótkim wstępie historycznym ruszamy w trasę.
Forma pokonania dystansu (1-3 okrążenia Rusałki, 1 okrążenie to ok. 3,5 km) jest dowolna. Można biec, maszerować z kijami Nordic Walking, a nawet okrążyć jezioro spacerem. Istotą spotkania nie jest bowiem rywalizacja, lecz chwila refleksji i pamięci.
UDZIAŁ BEZPŁATNY. Zapisy na stronie:
http://www.plus-timing.pl/…/wokol-rusalki-marszobieg…
Na starcie/mecie dostępna będzie woda.
Wszystkim zapewniamy pamiątkowy dyplom i skromny poczęstunek.
Chcielibyśmy, aby ten marszobieg był hołdem całego poznańskiego środowiska biegowego, wspólnie oddanym pamięci więźniów obozów pracy niewolniczej, zmuszonych m.in. do pracy przy kopaniu Rusałki – dziś miejsca naszej rekreacji, spacerów, treningów. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy liczne organizacje i grupy biegowe. Bardzo się cieszymy, że na Marszobieg możemy Was zaprosić razem z:
Kobiety Biegają www.facebook.com/kobietybiegaja
Night Runners Poznań www.facebook.com/groups/205295479649012
Stowarzyszenie Biegiemwlas / biegi.wlkp www.facebook.com/biegiwlkp
Cytadela By Night www.facebook.com/cytadelabynight
Warta Challenge www.facebook.com/WartaChallenge
Vege Runners www.facebook.com/VegeRunners
Biegające Krejzole www.facebook.com/profile.php?id=100063973998217
Poco Loco www.facebook.com/PocoLocoPoland
For Run Grzegorz Urbańczyk www.facebook.com/ForRun
Wycieczki Trekkingowe facebook.com/groups/1984531261868790
Niebieska Fala – biegam, rozumiem, pomagam www.facebook.com/biegniebieskafala
Dziękujemy firmie Plus Timing za udostepnienie formularza zapisów.
Do zobaczenia nad Rusałką!
NIEDZIELA, 10 WRZEŚNIA 2023 O GODZINIE 11:00
Przejazd Rowerowy „Między jeziorami”
Fundacja Barak Kultury razem z Fundacją „Rowerowa Polska” zaprasza na Przejazd Rowerowy „Między jeziorami” – jest to kolejna edycja przejazdu rowerowego w ramach Festiwalu Rusałka. W tym roku trasa powiedzie nas przez miejsca, historycznie związane z obozami pracy dla żydowskich pracowników przymusowych.
W trakcie przejazdu będą nam towarzyszyć i opowiadać o historii mijanych miejsc:
Paweł Skrzypalik, historyk idei, autor Cyfrowego Lapidarium Poznania – „archiwum społecznie zaangażowanego”. Od lat zajmuje się organizacją i podtrzymywaniem społecznej pamięci o dawnych mieszkańcach Poznania, współpracując przy tym z samorządami i lokalnymi wspólnotami.
https://www.facebook.com/CyfroweLapidariumPoznania
Jan Kwiatkowski, edukator historyczny, współpracownik Muzeum Obozu Koncentracyjnego Dachau. O obozach pracy przymusowej w Poznaniu publikował na łamach „Miasteczka Poznań”, „Kroniki Miasta Poznania”, rocznika „Zagłada Żydów”.
START zaplanowany jest na godzinę 11:00 przy Skwerze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy ul. Królowej Jadwigi. Tu rozpoczniemy krótkim historycznym wstępem oraz sprawdzeniem czy wszystkie rowery są gotowe do drogi. Przejazd rozpoczniemy ruszając w stronę Stadionu Szyca, następnie wartostradą skierujemy się w stronę jeziora Maltańskiego. Dalej trasa zawiedzie nas wzdłuż jeziora aż na Cmentarz na Miłostowie (do kwatery żydowskiej). Droga powrotna znów poprowadzi nas obok jeziora Malta i przez stare miasto zakończymy przejazd przy siedzibie Fundacji na Alejach Marcinkowskiego 21.
Nad przejazdem czuwać będzie grupa Szprycha Team Poznań, która poprowadzi uczestników i zabezpieczy trasę.
Udział w przejeździe może wziąć każdy, należy jednak wcześniej zgłosić taką chęć organizatorom wydarzenia poprzez zapisy na adres mail: Mateusz@BarakKultury.pl
SOBOTA, 16 WRZEŚNIA 2023 O GODZINIE 11:00
Spacer ornitologiczny – spotkanie z Pawłem Kowalczykiem, leśnikiem oraz antropologiem kulturowej, będzie idealnym połączeniem rekreacji z edukacją i umożliwi poznanie ptaków zasiedlających lasy wokół jeziora, podpatrywanie ich zwyczajów oraz bliskie obcowanie z przyrodą, w którą wkomponowane są pomniki upamiętniające przeszłość Rusałki.
Udział w spacerze może wziąć każdy!
SOBOTA, 16 WRZEŚNIA 2023 O GODZINIE 17:30
Koncert „Zalman” w Szkole Podstawowej nr 57 w Krzyżownikach poświęcony pamięci Zalmana Kłodawskiego, Żyda pochodzącego z Włocławka, który w czerwcu 1941 roku jako młody człowiek trafił do obozów pracy przymusowej założonych przez hitlerowców w Poznaniu i okolicach. Przeszedł przez Kreizing-Krzesiny, Guttenbrunn-Kobylepole, Steineck-Krzyżowniki, po czym został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, cudem unikając śmierci. Po wojnie zamieszkał w Izraelu, skąd po pięćdziesięciu latach przyjechał do Polski. Wtedy też odwiedził szkołę w Krzyżownikach, w której budynku przebywał jako więzień. W trakcie tej wizyty nawiązał przyjacielskie relacje z nauczycielami i uczniami, do których – po pewnym czasie – zaczął pisać wzruszające listy. Podczas koncertu posłuchamy ich fragmentów, które przeczyta Aleksander Machalica. A przestrzeń pomiędzy listami wypełni magnetyczna muzyka Tria Taklamakan.
Koncertowi towarzyszyć będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej Zalmana Kłodawskiego.
