Spektakl „Żywot” Teatru Emigrant

Spektakl „Żywot” Teatru Emigrant

Żywot – w językach słowiańskich oznacza brzuch, jako część ciała, natomiast pierwotne znaczenie tego słowa jest „życie”. Ta gra słów ma istotne znaczenie w rozumieniu idei spektaklu.

Niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna

Niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna

Zapraszamy na niezwykłą wystawę ilustracji Aleksandry Kucharskiej-Cybuch.
Na wystawie zobaczyć będzie można zilustrowane baśnie E.T.A. Hoffmanna „Tajemnicze dziecko”, „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” oraz „Złoty Garnek”.

Rusałka- jezioro, które łączy

Rusałka- jezioro, które łączy

Co mają ze sobą wspólnego: Jezioro Rusałka, Jezioro Maltańskie, Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Krzyżownikach-Smochowicach oraz nieczynny już, poznański stadion im. Edmunda Szyca? Wszystkie te miejsca wiążą się z tragicznym losem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
W ramach akcji „Rusałka – jezioro, które łączy”, poznaniacy będą mogli poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski.

„Opowieści z pustyni” – spektakl Mandara Purandare na ŻYWO

„Opowieści z pustyni” – spektakl Mandara Purandare na ŻYWO

„Opowieści z pustyni” to monodram teatralno-muzyczny, na który składają się historie inspirowane twórczością wybitnego indyjskiego pisarza Vijaydana Dethy. Mandar Purandare postanowił przetłumaczyć na język polski fragmenty twórczości Vijaydana Dethy a tłumaczenia dokonał nie z radżastańskiego oryginału, lecz z języku hindi.

„Integracja/Przenikanie”

„Integracja/Przenikanie”

Na wystawie poprzez doświadczanie obrazów możliwe jest obcowanie z zawartą w nich wrażliwością.
Autorka w swojej sztuce łączy plamy barwne i swobodną kreskę z kolażem. Całość wieńczy studyjny rysunek. Inspiracją w twórczości często jest syn artystki oraz emocje wywołane obcowaniem z nim.

WOODSTOCK: Festiwal Wolności – spotkanie z Joanną Maleszyńską

WOODSTOCK: Festiwal Wolności – spotkanie z Joanną Maleszyńską

Jak to się stało, że parę piosenek i kilka gitarowych riffów dokonało najważniejszego kulturowego zwrotu naszych czasów Jak wyglądał sam festiwal i na czym polegała jego wyjątkowość? Jakie głoszono tam hasła i idee? Co one dziś znaczą i czy przetrwały? I wreszcie – kiedy historia Woodstocku zamieniła się w mit, który inspiruje nas do dziś? Festiwal Woodstock obchodzi właśnie swoje 52. urodziny Niedawne półwiecze tego wydarzenia było świętowane koncertami, spotkaniami i wieloma nowymi publikacjami, zarówno w USA jak i w Europie. Trzy sierpniowe dni spędzone przez tysiące młodych ludzi na polu farmera Maksa Yasgura były bowiem zwieńczeniem silnego ruchu kontestującego dominujący model życia społeczeństw Zachodu a nazwa małej miejscowości stała się wkrótce symbolem zmian, które powoli ale skutecznie skorodowały podszytą hipokryzją mieszczańską moralność. Zapraszamy na spotkanie online z Joanną Maleszyńską 17 sierpnia o godzinie 19:00 na facebooku Baraku Kultury. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Nova od Nova współfinansowanego przez Urząd Miasta Poznania....
Inskrypcje łacińskie w Poznaniu – spacer po mieście

Inskrypcje łacińskie w Poznaniu – spacer po mieście

Zapraszamy na pierwszy spacer śladem inskrypcji łacińskich.
„Primo civitas Poznaniensis est locata per illustres duces et dominos…”– to kilka słów z attyki ratusza, dotyczących najwcześniejszej historii Poznania.
Gdzie w Poznaniu ukryte są łacińskie inskrypcje? Co próbują nam przekazać?
🙋‍♂️Naszym przewodnikiem będzie Rafał Rosół miłośnik historii Poznania, miejski przewodnik PTTK i profesor w Instytucie Filologii Klasycznej UAM.
Pierwszy spacer rozpoczniemy 7 lipca o godzinie 17:30 w Barak Kultury