Rusałka- jezioro, które łączy

Rusałka- jezioro, które łączy
Co mają ze sobą wspólnego: Jezioro Rusałka, Jezioro Maltańskie, Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Krzyżownikach-Smochowicach oraz nieczynny już, poznański stadion im. Edmunda Szyca? Wszystkie te miejsca wiążą się z tragicznym losem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
W ramach akcji „Rusałka – jezioro, które łączy”, poznaniacy będą mogli poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski.
Wydarzenie składać się będzie z wystawy, przejazdu rowerowego oraz wyjątkowego koncertu, który odbędzie się nie nad Jeziorem Rusałka, ale na samej jego tafli.
12:00 – wystawa „Steineck” – miejsce: Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego ul. Leśnowolska 35
16:00 – przejazd rowerowy „Pomiędzy jeziorami” – trasa przejazdu: przystanek kolejki wąskotorowej Maltanka – pomnik przy Skwerze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka
18:00- koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie” – miejsce: śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Sponsor projektu Aquanet.
———————————————
***Wystawa „Steineck”***
Wystawa zestawi dwa światy – mroczną przeszłość szkoły w Krzyżownikach z przyjazną współczesnością. W 1940 roku, budynek szkoły w Krzyżownikach został przekształcony w obóz Steineck, gdzie władze hitlerowskie więziły Żydów. To właśnie więźniowie z tego obozu pracowali przy budowie jeziora Rusałka. Wystawa przybliży widzom historię Steineck, z wyszczególnieniem Benjamina Jacobsa oraz Zalmana Kłodawskiego, który po wojnie utrzymywał bliską więź z uczniami i nauczycielami szkoły.
Wystawa będzie otwarta 18 września w godzinach 12:00-17:00, a także w niedzielę 19 września od 10:00 do 17:00.
Partnerem wystawy „Steineck” jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu.
Wystawa została skonsultowana merytorycznie z Szymonem Pietrzykowskim z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
Link do wirtualnej wystawy zrealizowanej przez firmę Skanowanie XYZ
https://my.treedis.com/tour/barakkultury-rusalka
***Przejazd rowerowy „Między jeziorami”***
Przejazd rowerowy połączy dwa poznańskie jeziora: Jezioro Maltańskie i Rusałkę. Oba wspomniane akweny mają podobną historię zostały zaprojektowane przez niemieckich architektów i wykopane przez żydowskich więźniów. Dokładniejszą wiedzę przybliży prof. UAM Rafał Rosół – specjalista historii Poznania, który będzie rowerowym przewodnikiem. Trasa rowerowa będzie obejmowała także Stadion im. Edmunda Szyca, który w trakcie II Wojny Światowej był największym obozem pracy dla Żydów.
Współorganizatorem przejazdu rowerowego jest stowarzyszenie Rowerowy Poznań.
***Koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”***
Gdy Słońce schyli się ku zachodowi przy śluzie Bogdanki rozpocznie się niezwykły koncert na wodzie „Rozrzucone kamienie”. 15 muzyków, uczniów poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza i 15 wioślarzy połączy siły w wyjątkowym epitafium, które wydarzy się na samym jeziorze. Utwór pisany dźwiękami po tafli wody skomponował Maciej Muraszko, wszechstronny muzyk i kompozytor.

 

https://www.facebook.com/events/342553537565036/

Dziękujemy naszym sponsorom i partnerom za wspaniałą pomoc przy sobotnich wydarzeniach.
Mamy nadzieję na kontynuację projektu w przyszłych latach.
📸 Fotografa -A. Krotofil