O nas

Od śmierci krótka historia Baraku
Pierwsze wydarzenie organizowane przez Barak Kultury – wykład polifoniczny pt. „Śmierć”, odbyło się 16 listopada 2005 w baraku przy ul. Grunwaldzkiej 55/1 w Poznaniu. Jak się okazało, „Śmierć” była początkiem bujnego życia. Od tamtej pory minęło mnóstwo czasu, podczas którego reanimowaliśmy Marksa („Och Karol, czyli co nam po Marksie”), zapraszaliśmy wykluczonych („Odrażający, brudni, źli”), zabieraliśmy poznaniaków do Cerkwi (Dni Kultury Prawosławnej), ściągaliśmy wieszcza z cokołu (Pan Mickiewicz), szukaliśmy miłości na ulicach Poznania („Romeo i Julia” na ulicy Św. Marcin) i robiliśmy wiele jeszcze innych ciekawych rzeczy.

Dlaczego Barak, a nie Pałac?
Sprawa jest prosta – Barak zrodził się w baraku. Dlatego nie było sensu udawać, że to pałac. Od początku zależało nam, aby miejsce naszych spotkań było przyjazne i bezpretensjonalne. Wprawdzie od dawna nie jesteśmy już w baraku, ale tamta przestrzeń ukształtowała nas wewnętrznie i wyznaczyła kierunek rozwoju. Takich też miejsc szukamy dla naszych inicjatyw.

 

Przyjaciele różnorodności – mission possible
Nasz pomysł na świat to polifonia, czyli wielogłosowość, raczej dialog niż monolog. Im bardziej różnorodnie, tym lepiej się czujemy. I jeszcze jedno – mniejszość jest dla nas ciekawsza niż większość. Dlatego kluczowym tematem, który łączy najważniejsze projekty Baraku, czyli festiwale: Inwazja barbarzyńców, Inny festiwal oraz Teatr
Ba-Q
i projekty edukacyjne, jest spotkanie z Innym jako reprezentantem mniejszości. Staramy się też nie zapominać gdzie i jak żyjemy. Dlatego drugą ważną barakową ścieżką są projekty ekologiczne (Vege Inwazja, Szrot Reaktywacja, Projekt Weekend).
I to by było na tyle.

Bartłomiej Brzeziński

Bartłomiej Brzeziński

Koordynator ds. finansowych

Z wykształcenia filolog i filozof. Prywatnie wielbiciel opery barokowej, podróży na Kaukaz Południowy i hobbystycznego tłumaczenia tekstów z rosyjskiej filozofii religijnej. Z Fundacją przez wiele lat współorganizował Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej, teraz tworzy w niej tabele, sprawozdania, pisma przewodnie i wiele innych ciekawych rzeczy.

mail

Przemek Prasnowski

Przemek Prasnowski

Koordynator merytoryczny

Ukończył po latach kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Czytanie gazet i stron internetowych zaczyna od sportu – bardzo lubi żużel i piłkę nożną. Grał w zespołach muzycznych i teatralnych, a chciałby zagrać w filmach Sama Peckinpaha. Ceni zarówno bycie w drodze jak i w domu.

mail